1
Avaleht   Ajalugu   Uudised   Pildigalerii   Lingid   Kontakt   

Uudised / Teated

Lehed: [1] 2 3 4 5 6 7 > >>
Saadetud: Triin Rait - 18/02/13 @ 1:45PM

USA rahvuslik palvushommikusöök (National Prayer Breakfast) 2013

Peeter Võsu
 
Washington Hilton hotelli ballisaal oli 7. veebruaril varahommikust alates rahvuslikule palvushommikusöögile tulnud külalistest tulvil, kellest osa tuli mahutada kõrvalruumidesse, kuhu olid selleks suured ekraanid üles pandud. Hommikusöögi peakõnelejaks oli USA president Barack Obama ja muusikuks Andrea Bocelli. 
 
Kahetunnise üliturvatud ürituse raamesse mahtusid veel tervitussõnavõtud senaatoritelt: Jeff Sessions ja Mark Pryor ning kongressi liikmetelt: Louie Gohmert ja Janice Hahn. Piiblit lugesid senaatorid Charles E. Schumer ja Elizabeth Dole ning palved ütlesid admiral Jonathan Greenert ja siseminister Ken Salazar. Lõpupalve pidas Olümpiamängude kuldmedaliga autasustatud Gabrielle Douglas. Kogu üritus toimus hommikusöögilaudade ümber.
 
Pikema kõne pidas vahetult enne president Obama sõnumit tuntud neurokirurgia kliiniku direktor, dr. Benjamin E. Carson Baltimore-st. Oma kõnes luges ta tsitaadid piiblist, Õpetussõnadest 11:9, 12 ja 25, tuues välja harituse ja teadmiste olulisuse. „Meie valitsuse süsteem on kujundatud haritud inimestele,“ ütles ta. Dr. Carson tõi esile sõnavabaduse, kui ühe vaba ühiskonna alusprintsiipidest ning sellele lisanduva vajaduse kodanikuaktiivsuseks. „Seaduste tegemist ei saa jätta ainult juristide pärusmaaks,“ ütles ta. „Juristid õpivad seda, kuidas kaasusi võita, valimata selleks vahendeid. Meie peaksime õppima probleeme lahendama.“
 
Mitmed Dr. Carsoni väited tundusid väljakutsetena President Obama suhtes. Nende hulgas ka hoiatav võrdlus vana Rooma impeeriumiga. Oma kõnes meenutas ta, et Rooma riik antiikaja supervõimuna ei langenud sõjalise võimsuse puudumise tõttu vaid sisemise mädanemise tagajärjel, mis väljendus moraali languses ja vastutustundetus kulutamises. „USA  6.5 triljoniline defitsiit on ohumärgiks,“ ütles ta. Tema kõne oli terav ja nauditav, kuid tänu erakordsele oraatorivõimele ei väljunud ta hea tava ja maitse piiridest. Lõpetuseks tõi ta võrdluse kotkast, kes suudab lennata ainult tänu sellele, et tal on kaks tiiba, vasak tiib ja parem tiib. Ingliskeelses terminoloogias väljendas see eriti selgelt tema mõtet, et vaja on mõlemat poliitilise spektrumi poolt. 
 
President Barack Obama alustas oma kõnet tänuga tema pikaaegsele vaimulikule nõunikule, kes on talle igal hommikul saatnud piibli tsitaadi mediteerimiseks. Ta nimetas iga-aastast palvushommikusööki üheks oma olulistest prioriteetidest. Tsiteerides lõikusid Heebrea 11. peatükist piiblis, tõi ta välja usu olulisuse, millele on lubatud tasu Jumalalt. „Usku on vaja kultiveerida,“ ütles ta.
 
Oma eeskujudena tõi president Obama välja ajaloos tuntud president Lincolni ja Martin Luther Kingi, kelle piiblitel kätt hoides andis ta tänavu ametivande. Pikemalt peatus ta Marin Luther Kingi elu kõrghetkedel ja raskustel, millest ta läbi läks, võrdlusena oma presidendiameti väljakutsetega. „Otsin pidevalt vastust küsimusele, kuidas olla parem inimene, isa, abikaasa ja president,“ ütles ta. „Selleks on vaja palju alandlikkust. Kõige mõjuvõimsamad inimesed peavad olema kõige alandlikumad,“ tõdes president.
 
Poliitilistele oponentidele ütles president Obama, et ärgu nad pärast palvushommikusööki unustagu sel päeval väljendatud häid mõtteid ja palvet. „Piibel käsib meid armastada oma Jumalat üle kõige ja oma ligimest nagu iseennast,“ ütles ta. Tavapärase lõpulausena kõlas: „Jumal õnnistagu Ameerika Ühendriike.“
 
Laulja Andrea Bocelli palus pärast oma viimast laulu luba programmiväliselt öelda mõned sõnad, mis talle ka lubati. Ta väljendas oma hämmastust palvushommikusöögil osalevate poliitilisete suundade esindajate üksmeele üle, mis tema sõnul on Itaalias mõeldamatu. Ta lubas selle sõnumi viia ka Itaaliasse lootuses muuta oma kodumaal poliitikute omavahelist suhtumist.
 
Rahvuslik suursündmus on USA-s välja kasvanud ühe hommikusöögi piiridest mitmepäevaliseks konverentsiks. Osavõtjate hulgas on poliitikud, riigiteenistujad ja ühiskonna arvamusliidrid. USA Palvushommikusöök kestab 4 päeva kus lisaks rahvuslikule eliidile on osavõtjate hulgas ka hulgaliselt väliskülalisi. 
 
Hilton on ainsaks hotelliks Washingtonis, mis mahutab ballisaali laudade ümber 2800 inimest. Hilton ehitati paarikümne aasta eest seoses Palvushommikusöögi väljakasvamisega hotellist Mayflower. Ehitusel arvestati Palvushommikusöögi vajadustega.
 
Palvushommikusöökide traditsioon sai alguse 1953. aastal USA-s, kus seda algselt nimetati Presidendi palvushommikusöögiks. Tänaseks on nimi muutunud rahvuslikuks palvushommikusöögiks. USA palvushommikusöökide traditsiooni on üle võtnud ka mitmed Euroopa riigid ja Europarlament. 
 
Sellest on saanud kasvav liikumine poliitikute ja arvamusliidrite hulgas. Eestis on seda traditsiooni järgitud juba 11 aastat. Põhjuseks nii Eestis kui ka mujal maailmas on avalikus ruumis tegutsevate kristlike juhtide ühise identiteedi tunne ning vajadus ühiseks palveks ja osaduseks.
Täna hommikul, neljapäeval, 3. jaanuaril 2013. aastal kogunes Atlantise restoranis Tartus sadakond Lõuna-Eesti liidrit kolmandale Lõuna-Eesti palvushommikusöögile. 
  
Hommikusöögil kõneles Tartumaa ettevõtja Väino Põllumäe, kes rääkis imelisest tervenemisest ning elumuutusest.  Integratsiooni Uuringute Instituudi juhtivteadur Mart Rannut kõneles, et meie kujutlus maailmast ei pruugi alati kattuda maailma tegeliku olemusega, usus võime aga puutuda kokku kõrgema reaalsusega.   Palvushommikusöögi auesimees, Tartu linnapea Urmas Kruuse leidis, et senisest enam peaksime väärtustama lihtsaid asju nagu hea sõna ja inimlik soojus. Samuti ei tohiks üllaste eesmärkide poole püüelda vahendeid valimata. 
 
Värske ja vahetu muusikalise kogemuse andis Papibänd, koosseisus EELK õpetaja Mart Jaanson, õpetaja Naatan Haamer ja praost Joel Luhamets.  Viimane oli ühtlasi ka hommikujuht. 
  
Lõuna-Eesti palvushommikusöögi eesmärk on teenida Lõuna-Eesti liidreid pakkudes kohtumisvõimalust heade mõtete jagamiseks ning omavaheliseks vestluseks ühendamaks inimesi ja valdkondi, mida keegi esindab. Hommikusöögil osalesid mitmed Lõuna-Eesti linnapead, maavanemad, linnavolikogude esimehed, riigikogulased, kõrgkoolide rektorid, kultuuritegelased, ettevõtjad ning vaimulikud.  Hommikusöök lõppes kell 10.30 minutilise mälestusseisakuga Vabadussõjas langenute mälestuseks. 
  
Palvushommikusöök on rahvusvaheline sündmus, mis toimub üle maailma rohkem kui 160-s riigis ning igal aastal ka Euroopa Parlamendis.  Detsembrikuu alguses toimus üheteistkümnes Eesti palvushommikusöök Toompeal, Riigikogu konverentsisaalis ning lisaks Tallinnale leiavad sarnased koosviibimised aset veel kuues Eesti linnas.  Kogunemiste eesmärk on tekitada dialoog sellistes kogu Eestit puudutavates küsimustes, nagu väärtushinnangud, noorsugu ja perekond.  Lõuna-Eesti palvushommikusöök sünnib Eesti Evangeelse Alliansi ja Eesti Kirikute Nõukogu koostöös tegevtoimkonnaga, mida juhivad pastor Miguel Zayas, vaimulik ja eetik Meego Remmel ning misjonär Triin Rait.
Saadetud: Triin Rait - 05/12/12 @ 9:40PM
Täna hommikul, 5. detsembril kogunes sadakond inimest Riigikogu konverentsisaali Toompeal üheteistkümnendale Eesti palvushommikusöögile.
 
Avasõnad ütlesid tänavuse palvushommikusöögi juhid ja auesimehed kaitseminister Urmas Reinsalu ja riigikogu liige Helmen Kütt.  Eesti ja vene keelset vaimulikku koorimuusikat esitas Tallinna Betaania koguduse noortekoor.  Eesti Kaitseväe Teavituskeskuse ülem leitnant Hannes Võrno avas teema „Tasuta vabadus?“ kutsudes inimesi üles võtma vastutust vabaduse eest ning meenutas kohustust vaimu ärksana hoida.  Peakõneleja, Pirita kloostri vaimulik Vello Salo tõdes 87 aasta vanuse mehena, et lõplikult siin elus on kõige tähtsam armastus ning kutsus kuulajaid tegema armastusetegusid. 
  
Urmas Reinsalu palvushommikusöökidest, "Palvushommik on koht, kus erineva taustaga inimesed saavad kokku, et ühiselt mõelda väärtustest, mis teevad meist väärika inimese. Ühisväärtused loovad meid vaba rahvana,  kes on suuteline oma tuleviku ja vaimu eest hea seisma."  Koosviibimise eesmärk on tekitada dialoogi sellistes kogu Eestit puudutavates küsimustes, nagu väärtushinnangud, noorsugu ja perekond.  Palvushommikusöök on rahvusvaheline sündmus, mis toimub üle maailma rohkem kui 160-s riigis ning igal aastal ka Euroopa Parlamendis. Eestis toimub palvushommikusöök lisaks Tallinnale veel mitmes Eesti linnas, suurim neist jaanuari alguses aset leidev Lõuna-Eesti palvushommikusöök Tartus.
 
Eesti palvushommikusöök sünnib Eesti Evangeelse Alliansi ja Eesti Kirikute Nõukogu koostöös tegevtoimkonnaga, mida juhivad pastor Miguel Zayas, vaimulik ja eetik Meego Remmel ning misjonär Triin Rait.

 

Kolmapäeval, 5. detsembril toimub Riigikogu konverentsisaalis üheteistkümnes Eesti palvushommikusöök.

 
Palvushommikusöök toob kokku mitmed Eesti poliitika-, kiriku-, ühiskonna- ja kultuuritegelased ning vabakonna esindajad. Tänavuse palvushommikusöögi juhid ja auesimehed on Kaitseminister Urmas Reinsalu ja Riigikogu liige Helmen Kütt.
 
“Oleme ajalikud, paljud meie teod on ajalikud, kuid seda ei tohi olla meie mõtted, me peame suutma vaadata üle ajahorisondi - kaugemale meie päevade lõpust siin maailmas,” tõdeb Urmas Reinsalu, üks palvushommikusöögi juhte.  Üheteistkümnes Eesti palvushommikusöök keskendub veendumuste ja tegude ühtsusele inimese elus ning nende väljendumisele ühiskonnas.
  
Hommikuse koosviibimise peakõneleja on Katoliku Kiriku vaimulik, literaat, tõlkija ja kirjastaja Vello Salo. Kõneleb ka Eesti Kaitseväe Teavituskeskuse ülem leitnant Hannes Võrno.  Muusikat teeb Tallinna Vene EKB Betaania koguduse noortekoor Sanctus.
 
Koosviibimise eesmärk on tekitada dialoogi sellistes kogu Eestit puudutavates küsimustes, nagu väärtushinnangud, noorsugu ja perekond.  Palvushommikusöök on rahvusvaheline sündmus, mis toimub üle maailma rohkem kui 160-s riigis ning igal aastal ka Euroopa Parlamendis. Eestis toimub palvushommikusöök lisaks Tallinnale veel mitmes Eesti linnas, suurim neist jaanuari alguses aset leidev Lõuna-Eesti palvushommikusöök Tartus.
 
Eesti palvushommikusöök sünnib Eesti Evangeelse Alliansi ja Eesti Kirikute Nõukogu koostöös tegevtoimkonnaga, mida juhivad pastor Miguel Zayas, vaimulik ja eetik Meego Remmel ning misjonär Triin Rait.
 
Info: Triin Rait, 56220075, triin.rait@palvus.ee
 

Mida öelda? Ülestõusmispühade teise püha hommikul, nagu Viljandi tavaks, leidis aset traditsiooniline Viljandi linna ja maakonna juhte kaasav palvushommikusöök Grand Hotell Viljandis. Kohalike vaimulike kutsel oli kokku tulnud hulk linna ja maakonna poliitika-, haridus-, kultuuri- ja usuelu juhte. Palvushommikusööki juhatanud praost Marko Tiituse sõnul võib taoline kokkusaamine olla vastastikuse tänulikkuse väljenduseks, veel enam aga tänu- ja palvehetkeks Looja palge ees. Viljandi staa¸ikaim vaimulik, kohaliku baptistikoguduse pastor Aamo Remmel luges evangeeliumi Jeesuse surnuist ülestõusmisest. Eesti heliloojate vaimulikku muusikat esitasid Tuuli Lehtsaar ja Reena Hamer. Palvushommikusöögi lauakõne hoolimise teemal pidas Eesti EKB Koguduste Liidu president ja Eesti Evangeelse Alliansi palvushommikusöökide toimkonna liige pastor Meego Remmel. Ta ütles: "Meid on loodud hoolima ning me ei tunne elust rõõmu, kui hoolimist ei ole. Hoolimine on tõeline siis, kui igaüks tunneb, et keegi hoolib." Viljandi palvushommikusöök lõppes ühise palvusega, kus erinevate konfessioonide vaimulikud palvetasid üheskoos riigi, maakonna, linna ning nende erinevate eluvaldkondade ja juhtide eest, ühislaulus väljendati aga palvet: "Hoia, Jumal, Eestit!" Palvushommikusöögid on kujunenud üle-eestiliselt tunnustatud kokkusaamiseks arutlemaks ühise laua ümber kogunenud kiriku- ja ühiskonnaelu juhtidega aktuaalsete sotsiaalset ja vaimulikku elu puudutavate küsimuste üle.

 
Meego Remmel
Lehed: [1] 2 3 4 5 6 7 > >>

RSS 2.0
Avaleht   Ajalugu   Uudised   Pildigalerii   Lingid   Kontakt   


+ | SiteX engine & design by InArmonia