1
Avaleht   Ajalugu   Uudised   Pildigalerii   Lingid   Kontakt   

Uudised / Teated

Auväärsed palvushommikul osalejad, armsad õed ja vennad!

Advendi eel tabas mind üllatus: Aastaid oikumeenilise žürii liikmena PÖFFi põhiprogrammi filme hinnates olen olnud hämmastunud neis valitsevast masendusest. Nende põhjal võinuks järeldada, et maailm oma ülekohtu ja kannatustega on tõesti üks lootusetu hädaorg. Tänavu aga, kui pandeemia murrab maailma, leidis meie žürii enamikes filmides ideaale, lohutust ja lootust. 
 
Meie eelistuse pälvinud hispaania film „Armugan“ rääkis inimvaimu tugevusest ka siis, kui keha on kõlbmatu, ning armastuse vajadusest ja elu pühadusest ka surma palge ees. Teiseks jäänud Juhani Kaurinkoski linateos „Öö annab armu“, mis on loodud just ajendatuna koroonaepideemiast, kõneleb aga lepituse, meeleparanduse ja uue alguse võimalikkuset kasvõi üleöö.   
 
Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem! Niisiis -  hea sõnum on võimalik! Kindlasti ka nüüd, kus jõulud näivad seadvat meid otsekui kahe halva valiku ette – kas vaiksed ja  rõõmutud pühad või aina laienev haiguspuhang. Olgem tänulikud neile, kes selles keerulises olukorras oma parima annavad, et oleksime hoitud nii ihu kui hinge poolest! Kas võiks just koroona-jõuludest saada tõeliselt lootust andev ja julgustav kogemus kogu rahvale?
 
Teame Martin Lutheri armastatud jõululaulu, mis algab ingli sõnadega „Ma tulen taevast ülevalt, häid sõnumeid toon teile sealt!“  
 
Milliseid häid sõnumeid saab tulla ülevalt? Lausa taevast? Taevas võib olla ka ähvardav, sealt võib sähvida välku, sadada rahet, vahel isegi pomme. Samas on inimkond läbi ajaloo ihaldanud kõrgustesse, püüelnud taeva poole, ehitanud püramiide, lennumasinaid ja kosmosejaamu. Küllap enamik meist on lapsena roninud kasvõi puulatva, et kiigata kaugemale. 
 
Kõrgus on midagi, mis laseb allpool olevat näha uues perspektiivis, tajuda teisi tähendusi, leida teed, mis viib sihile. Täna ei sõida isegi taksod enam ilma GPS-ita. Aastate eest läks mulle tõsiselt hinge kuuastronaut James Irwini mõte, et Jeesus, kes kõndis Maa peal, väärib palju enam tähelepanu kui inimene, kes kõndis Kuu peal. Jõululaps Jeesus aitab meil näha iseennast ja maailma Jumala pilguga! Asjata ei öelda Johannese evangeeliumis Jeesuse sünni kohta, et „valgus paistab pimeduses“. 
 
Mis meile selles valguses avaneb? Esmalt kõiksuse, igaviku ja pühaduse mõõde, mis meie elu ümbritseb, seda puudutab ja sellele tähenduse annab. Asjata pole jõuluöö teiseks nimetuseks „püha öö“.  Selles mõõtkavas osutuvad meie tänased mured, poliitilised vastuolud, ihulikud ja hingelised raskused kui mitte kõrvaliseks, siis ometi mööduvaks ja ületatavaks. On midagi palju olulisemat, mida me ei tohi käest lasta – see, kas leiame ja säilitame oma inimliku palge ning väärime kohta ka selles, mida Piibel nimetab taevariigiks? 
 
Teiseks märkame sügavaid hingelisi seoseid, osadust inimeste vahel, kokkukuuluvust üksteisega. On ju jõulud perepühad, mil seame silme ette püha perekonna lapsukesega sõimes, loomad laudas, karjased väljal ning kõik inimesed, kellest Jumalal on heameel. 
Oleme rahvana ja inimkonnana üks pere, vennad ja õed. Pühakiri kutsub meid kandma üksteise koormat, sest nõnda täidame Kristuse käsku! Eesti Kirikute Nõukogu tänavuse aasta juhtmõte „Armastame loodut“ tähendab ju otseselt hoolitsust meid ümbritseva eest, sealhulgas ligemise eest, keda Jeesus käsib armastada nagu iseennast.  
 
Kolmandana ning kõige tähtsamana, avaneb meile Kristuse sünnis Jumala enda armastus ja halastus kui elu alus ja allikas! See tähendab, et keegi pole väärtusetu, keegi pole unustatud. Armastus, lepitus ja lunastus on palju enamat kui hädapärane suhtekorraldus - see on inimeseksoleku suurim siht, lausa kosmiline printsiip. Hästi on seda väljendanud matemaatik John Nach  oma Nobeli preemia vastuvõtmise kõnes. Tsiteerin:
 
„Olen uskunud numbreid ja otsinud põhjusi, nüüd, oma karjääri lõpul, olen teinud kõige olulisema avastuse. Ainult armastuse müstilistes võrrandites võib leida loogikat ja põhjust.“  Teisisõnu: ainult armastus kingib elu, usu ja lootuse! Selles seisnebki evangeelium!
 
Kas saab olla paremat ja ülevamat sõnumit! Kandku see meid ka sel raskel ja keerulisel ajal. Hoolides üksteise tervisest ja hoides distantsi, püüdkem siiski teha nii, et keegi ei tunneks end neil jõuludel üksiku ja hüljatuna. On ju Kristus tulnud igaühe jaoks. Olgem tema käteks ja jalgadeks, silmadeks, kõrvadeks ja suuks, et jõulurõõm jõuaks võimalikult paljudeni! Armastus ulatub ka üle kauguste – kasvõi üksteise eest palvetades. Tehkem seda meiegi.

RSS 2.0
Avaleht   Ajalugu   Uudised   Pildigalerii   Lingid   Kontakt   


+ | SiteX engine & design by InArmonia